Rak tarczycy - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

W tarczycy mogą rozwijać się nie tylko nowotwory złośliwe, ale również zmiany niezłośliwe. Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego zajmujący się produkcją hormonów. Zachorowanie na raka tarczycy zauważa się przede wszystkim u dorosłych kobiet od 20. do 50. roku życia. Rak tarczycy najczęściej jest nowotworem brodawkowatym, który charakteryzuje się pomyślnymi rokowaniami pomimo stosunkowo częstymi przerzutami na węzły chłonne szyjne.

 

Czynniki ryzyka raka tarczycy:

  • nadmierna stymulacja tarczycy TSH
  • niedobór jodu w pożywieniu
  • czynniki genetyczne
  • wystawienie na promieniowanie jonizujące
  • wiek
  • płeć


Objawy raka tarczycy

Do najczęstszych objawów sugerujących nowotwór tarczycy należy guz na szyi, który jest wyczuwalny palpacyjnie. Cechą charakterystyczną jest również znaczne powiększenie się tarczycy, czyli tzw. wole. Objawy raka tarczycy są dość niecharakterystyczne, dlatego trudno odróżnić je bezpośrednio od chorób tarczycy. Niepokojący powinien okazać się wzrost długoletniego wola, nagle pojawiająca się chrypka, zaburzenia połykania i duszność czy powiększenie węzłów chłonnych. Nowotwór tarczycy we wczesnym stadium zazwyczaj nie daje żadnych objawów.


Diagnostyka raka tarczycy

Podstawowe znaczenie w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej tarczycy ma badanie ultrasonograficzne tarczycy, które ujawnia zmianę ogniskową. U pacjentów z podejrzeniem raka tarczycy wykonuje się biopsję cienkoigłową pod kontrolą ultrasonografii oraz scyntygrafię z użyciem jodu-131. W przypadku nowotworu tarczycy wykonywane są również badania laboratoryjne, m.in. stężenie wapnia w surowicy, stężenie hormonów TSH, T3 i T4, jak również ocena stężenia kalcytoniny.


Leczenie raka tarczycy

Rak tarczycy, któremu towarzyszy guz, niezależnie od jego wielkości, jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. W przypadku rozpoznania nowotworu tarczycy należy dążyć do usunięcia węzłów chłonnych zlokalizowanych w okolicy tarczycy. Po wykonanym zabiegu chirurgicznym w celu zapobiegnięcia niedoczynności tarczycy zazwyczaj stosowana jest tyroksyna. Leczenie chirurgiczne tarczycy zazwyczaj polega na całkowitym wycięciu tarczycy, wycięciu płata lub wykonanie operacji uzupełniającej. Oprócz leczenia operacyjnego stosuje się uzupełniające leczenie jodem promieniotwórczym i L-tyroksyną.

Zobacz Inne Nowotwory