Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Najczęstszym nowotworem złośliwym żołądka jest gruczolakorak, znacznie rzadszymi nowotworami są natomiast chłoniaki, mięsaki, guzy neuroendokrynne czy guzy podścieliska przewodu pokarmowego. Polska utrzymuje się w średniej zachorowalności na raka żołądka, który najczęściej jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium choroby, przez co jego wyleczenie nie jest możliwe. Rak żołądka we wczesnej fazie wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo. Badania wykazują, że w przypadku raka żołądka znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworu odgrywają czynniki środowiskowe niż uwarunkowania genetyczne. Jednakże jeżeli w rodzinie były przypadki zachorowania na raka żołądka przed 50. rokiem życia ryzyko zachorowania innych członków rodziny jest większe, dlatego warto zgłosić się do przychodni genetycznej w celu wykrycia nieprawidłowości i wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki. Najczęściej na raka żołądka chorują mężczyźni po 50. roku życia.

 

Czynniki ryzyka wystąpienia raka żołądka:

 • płeć — mężczyźni chorują dwa razy częściej;
 • przynależność etniczna — częściej chorują mieszkańcy Ameryki Środkowej, Europy Południowej i Wschodniej, a także Japończycy czy Koreańczycy;
 • nieodpowiednia dieta — bogata w produkty wędzone, produkty konserwowane, jak również w sól, a uboga w świeże warzywa i owoce;
 • palenie tytoniu;
 • czynniki genetyczne;
 • zachorowanie na raka żołądka w rodzinie;
 • grupa krwi — A;
 • narażenie na czynniki chemiczne;
 • niski status socjoekonomiczny.

 

Objawy raka żołądka

Do najczęstszych objawów raka żołądka można zaliczyć bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, która może być objawem naciekania tkanek pozażołądkowych. Przy guzach umieszczonych obwodowo często występują okresowe nudności lub wymioty. Kolejnym objawem jest utrata łaknienia, znaczny ubytek masy ciała, który doprowadza do wyniszczenia organizmu, jak również smoliste stolce. W przypadku guzów żołądka zlokalizowany w okolicy wypustu może dojść do zaburzeń połykania. U ok. 15% chorych zauważane są krwawe wymioty lub krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawy raka żołądka w początkowych stadiach mogą niczym nie różnić się od innych chorób, m.in. choroby refluksowej czy choroby wrzodowej. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów należą: uczucie pełności, wspomniany ból w nadbrzuszu, jak również nudności czy odbijanie się. Taki stan może trwać kilka miesięcy, a nawet lata nasilając się i następnie ustępując. W późniejszych etapach rozwoju choroby w nadbrzuszu mogą być wyczuwalne guzy, powiększone węzły chłonne, wodobrzusze czy guzy na jajniku. Jeżeli pacjent zauważy u siebie którykolwiek z objawów, koniecznie musi udać się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyn dolegliwości.

 

Diagnostyka raka żołądka:

 • Gastroskopia - jest to jedno z najlepszych badań umożliwiających skuteczną ocenę wszystkich części żołądka i przełyku. Lekarz wykonujący gastroskopię nie tylko kontroluje stan odcinka przewodu pokarmowego, ale również uzyskuje materiały potrzebne do badania mikroskopowego. Gastroskopia jest bardzo czułą metodą, dlatego jest również wykonywana podczas badań kontrolnych po leczeniu raka żołądka, jako że umożliwia wykrycie wznowienia procesu nowotworowego.
 • Badanie radiologiczne z użyciem kontrastu - obecnie jest przeprowadzane znacznie rzadziej, jednakże polega ono na wykonaniu zdjęć rentgenowskich podczas podania pacjentowi specjalnej substancji (kontrastu), dzięki której możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
 • Ultrasonografia - dzięki temu bezbolesnemu badaniu możliwe jest ocenienie procesu zaawansowania nowotworu, jak również wykrycie przerzutów.
 • Tomografia komputera lub rezonans magnetyczny - są to metody dokładniejsze od ultrasonografii, dzięki czemu wykorzystuje się je podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu operacyjnego.

 

Leczenie raka żołądka

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka żołądka jest leczenie radykalne, a więc leczenie całkowite, które polega na usunięciu chirurgicznym nowotworu. W trakcie zabiegu chirurg najczęściej usuwa nowotworowo zmieniony żołądek lub jego część, jak również węzły chłonne. Operacja będzie skuteczna jeżeli chirurg nie pozostawił ogniska nowotworu, jeżeli jednak tak się stało, związane jest to z nieuchronnym nawrotem raka żołądka. Po leczeniu chorzy powinni zgłaszać się do lekarza onkologa na badania kontrolne.

Zobacz Inne Nowotwory