Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, co to takiego?

Pacjenci onkologiczni w trakcie zwalczania nowotworu często są narażeni na odczuwanie przewlekłego zmęczenia, które ma bezpośredni wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Brak energii u pacjentów podczas leczenia onkologicznego ma swoje wytłumaczenie w medycynie — jest to zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, czyli CRF. Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej i w jaki sposób można z nim walczyć?

 

CRF — jakie są jego objawy?

Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej jest odczuwanym poczuciem fizycznego i emocjonalnego znużenia. Zjawisko CRF dotyczy przede wszystkim pacjentów znajdujących się na etapie leczenia przyczynowego, pacjentów w remisji, a także po zakończeniu leczenia. Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej jest uznawany za jeden z najważniejszych objawów niepożądanych związanych z przebiegiem choroby onkologicznej i terapią. CRF zgłaszany jest przez prawie wszystkich pacjentów na zaawansowanym etapie choroby nowotworowej, a jego objawy mogą utrzymywać się od kilku miesięcy aż do kilku lat. Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej uważa się za niezwykle trudne w leczeniu, ponieważ jest to zjawisko, przy którym nasilenie objawów jest nadmiarowe i bezpośrednio wpływa na obniżenie jakości życia pacjenta. Pacjenci najczęściej opisują CRF jako stan ciągłego znużenia, zmęczenia czy braku energii życiowej.

 

Jak leczyć CRF?

Jednym z najważniejszych kroków w leczeniu CRF jest jego rozpoznanie i uświadomienie pacjenta, że jest to istniejący problem, ponieważ w wielu przypadkach pacjenci onkologiczni uznają, że objawy zmęczenia są normalne i nie podejmują żadnych kroków w kierunku ich diagnostyki oraz leczenia. Najczęściej schemat leczenia CRF obejmuje poradnictwo z udziałem fizjoteraputy, konsultacje psychoga onkologicznego oraz konsultacje dietetyka onkologicznego, a także wprowadzenie elementów psychoterapii w kierunku adaptacji choroby. W przypadku przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej wprowadza się leczenie farmakologiczne, np. kortykosteroidami, progestagenami. Pacjentowi zaleca się suplementację kwasów OMEGA-3 i L-Karnityny.
Zobacz inne porady